Skip to content

Regulaarne saunas käimine aitab hoida kolesteroolitaset madalal

  Uuringud näitavad, et regulaarne saunas käimine on tõhus vahend kolesteroolitaseme kontrolli all hoidmiseks. 

  Tervislik toit ja treening on tõhusad vahendid kolesteroolitaseme kontrolli all hoidmiseks kuid hiljutised uuringud näitavad, et regulaarne saunas käimine võib samuti aidata kolesterooli madalal tasemel hoida.

  Kolesterool on oluline aine meie keha toimimiseks kuid liiga suure koguse tarbimine suurendab südame-veresoonkonna haiguste riski. Kuigi treening ja tervislik eluviis võivad aidata kolesterooli taseme kontrolli all hoidmisel võivad vanus, vigastused ja muud probleemid teha treenimise keeruliseks. Krakowi ülikooli biomeditsiini instituudi Poola teadlaste uuringud näitavad, et regulaarne saunas käimine võib mõjutada positiivselt ka kolesteroolitaset mis on võrreldav kerge treeningu mõjuga.

  Dorota Gryka ja tema kaastöötajad ajakirjas International Journal of Occupational Medicine and Environmental Health kirjutavad, et regulaarne kuumusega kokkupuude stimuleerib sümpaatilist närvisüsteemi ja annab füsioloogilisi mõjusid mis on sarnased füüsilise treeningu omadega.

  Uuringus osales 16 füüsiliselt aktiivset meest vanuses 20-23 aastat. Uuringu ajal soovitati neil mitte muuta oma toitumisharjumusi, võtta toidulisandeid ega alkoholi tarbida. Osalejad käisid kümne päeva jooksul kokku kümme korda saunas kus nad tegid kaks 15-minutilist saunaskäiku mille vahel oli kahe minutiline paus.

  Teadlaste sõnul viib regulaarne saunas käimine statistiliselt olulise kolesteroolitaseme languseni nagu selgus uuringust  Lisaks leidsid uurijad, et kui osalejad lõpetasid regulaarse saunaskäimise taastus nende kolesteroolitase järk-järgult algsele tasemele.

  Mis on kolesterool?

  Kolesterool on rasvaine mis on vajalik keharakkude ehitamiseks kuid liiga suurtes kogustes võib see põhjustada olulisi terviseriske. Kolesterool võib koguneda veresoonte seintesse ja soodustada südame-veresoonkonna haigusi nagu südameatakk, stenokardia ja insult.